Kultura i rozrywka w mieście pierwszych Piastów
Znany z koziołków, pyr z gzikiem, a także Blubry Starego Marycha Poznań, jest jednym z największych miast w Polsce. Jego historia jest długa. Sięga początków państwa polskiego i chrztu Mieszka I. Prowadzone od wielu lat prace sprawiły, iż w mieście tym nowoczesność przenika się z historią, dzięki czemu wytworzył się tutaj niespotykany w innych miastach klimat.
Blubry Starego Marycha
Jednym z symboli miasta jest mieszcząca się tuż obok Kupca Poznańskiego rzeźba Starego Marycha. W 1983 roku słuchacze Polskiego Radia mieli okazję wsłuchiwać się w audycję, w której została wykorzystana gwara poznańska.
Wielu mieszkańców Wielkopolski do dzisiaj posługuje się gwarą, która posiada wiele zapożyczeń z języka niemieckiego. Charakterystyczne ,,tej’’ czyli ,,ty’’ często występuje jako zakończenie zdania i można je często usłyszeć wędrując pośród klimatycznych uliczek miasta.
Park Cytadela
Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu. Liczy ponad 100 hektarów, spośród których większość została udostępniona mieszkańcom. Na Cytadelę prowadzą okazałe schody, które wieńczy Pomnik Bohaterów. Cytadela tak naprawdę jest kompleksem. Mieszczą się tutaj cmentarze, muzea, obiekty forteczne, a także liczne kawiarnie. Słynni ,,Nierozpoznani’’ Magdaleny Abakanowicz, pojawili się tutaj z okazji 750 lecia lokacji miasta.
Na cytadelę można dotrzeć pieszo, wędrując w dół Al. Niepodległości lub pociągiem, wysiadając na przystanku Poznań Garbary.
Poznańska secesja
Poznańska secesja powstała jako sprzeciw wobec sztampowych dekoracji kamienic. Charakteryzuje ją brak symetrii, a także bogate zdobnictwo i przewijające się motywy roślinne. Wędrując pośród wąskich uliczek miasta warto wstąpić do jednej z kamienic i zachwycać się jej niepowtarzalnym pięknem. Najwięcej secesyjnych budynków znajduje się w dzielnicy Jeżyce, a także Wilda. Niegdyś, to właśnie Wilda stanowiła centrum spotkań miejscowej bohemy. Poznańska secesja powstała w XX wieku i nawiązuje do tradycji berlińskiej. Dociekliwi obserwatorzy na ścianach kamienic mogą odczytać nazwiska dawnych właścicieli. Niekiedy gwiazdy Dawida przypominają o bolesnej historii Polski.
Pyra bar
Poznań słynie z hipsterskich, wegetariańskich restauracji. Miejscowi uwielbiają zabawy językowe, dzięki którym znajdziemy tu restauracje o nazwie ,, Krowi placek’’ czy ,,Zuom’’. Odnowione i przystosowane do serwowania potraw dziedzińce kamienic tworzą swego rodzaju mikroklimat, w którym goście nie mają poczucia, iż znajdują się w centrum miasta. Pyry z gzikiem, Czarnika, gęsina to tylko niektóre z tradycyjnych potraw, których trzeba skosztować będąc z Poznaniu. Świętomarcińskie Rogale z białym makiem, to tylko niewielka część kulinarnej historii tego regionu.
Tarasy widokowe
W Poznaniu znajduje się kilka wspaniałych tarasów widokowych. Z każdego z nich rozciąga się panorama na inną część miasta. Osoby, które pragną zobaczyć centrum powinny udać się na Ostatnie piętro otwartego kilka lat temu wieżowca, który zwany jest przez mieszkańców Bałtykiem. Jego architektura nawiązuje do morskich fal. Ciekawostką jest, iż budynek z każdej strony wygląda inaczej. Dodatkową atrakcją tego miejsca są koncerty odbywające się na jego dachu. Okrąglak, to drugi taras widokowy położony w samym centrum miasta. Budynek ten kojarzą wszyscy mieszkańcy Wielkopolski. W przeszłości, jeszcze przed zmianą systemu mieściło się tutaj centrum handlowe, w którym można było się zaopatrzyć w niezbędne produkty, których brakowało w innych miastach. Wieża widokowa – Wzgórze Przemysła. Przez wiele lat odbudowa tego miejsca budziła pośród Poznaniaków wiele kontrowersji. Wielu z nich uważało, iż wierne odtworzenie struktury budynku sprawi, iż Poznań nie tylko się ośmieszy, ale i zakłóci spójną architekturę miasta. Dziś, po otwarciu liczącej 43 metry wierzy, opisane obawy stały się nieistotne. Widok roztaczający się ze Wzgórza Przemysła wprawia w osłupienie. Widać z niego zarówno nowoczesną cześć miasta, jak i historyczny rynek. Na szczyt wieży prowadzi blisko 200 równych stopni, których pokonanie wymaga samozaparcia. Niemniej jednak możliwość sfotografowania się na tle Poznania, warta jest poniesionego wysiłku. Ostatni warty odwiedzenia taras widokowy znajduje się na dachu położonej na Ostrowie Tumskim Bramy ICHOT. Ostrów Tumski jest obecnie jedyna wyspą, która zachowała się na terenie Poznania. Oprócz tego łączy nową i starą część miasta. Osoby, które odwiedzą interaktywne muzeum mieszczące siew jej murach, będą miały okazję ujrzeć kompleks kościelny wraz z najstarszą katedrą w Polsce, Wartę oraz jej dopływ, po którym latem pływają kajakarze, a także słynną Wartostradę.
Poznań skrywa wiele tajemnic, znanych jedynie mieszkańcom miasta. Z tego względu, aby w pełni poznać jen wyjątkowy zakątek na mapie naszego kraju, warto odwiedzić miejsca, w których przebywają rdzenni mieszkańcy Poznania, którzy nierzadko wywodzą się od Bambrów. Możliwość rozmowy z nimi to nie tylko lekcja historii, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tak naprawdę tworzą to miejsce.