Ogólnie o mieście

Poznań – stolica Wielkopolski i zarazem jej największe miasto. Przez jednych uważane za urokliwe, przez innych traktowane jak miasto studentów. Niektórym kojarząca się z ziemniakami. Bez względu na odbiór miasta przez ludzi, nie można odmówić Poznaniowi niezwykłego klimatu jakim wita przybyszów. Miasto oferuję szeroką gamę atrakcji turystycznych oraz wydarzeń kulturalnych, gdzie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Garść informacji

Historycznie, w X i XI wieku, miasto było siedzibą ośrodków stołecznych i religijnych Piastów. W Poznaniu znajdowała się również siedziba władców polskich, a w latach 1290-1296 był stolicą Polski. Miasto jako jedne z pierwszych w 1253 roku nabyło prawa miejskie. Skutkowało to tym, iż Poznań brał czynny udział w wyborze króla. Poznań ma również swój udział w historycznych zamieszkach i potyczkach. To właśnie w tym mieście wybuchły dwa z czterech zwycięskich powstań podczas rozbiorów: w roku 1806 oraz w latach 1918-1919. W Poznaniu wybuchł, pierwsze i jedyne powstanie w czasach PRL – Poznański Czerwiec w 1956 roku. Podczas II wojny światowej Poznań został wcielony do III Rzeszy.
Obecnie Poznań jest miastem na prawach powiatu leżącym w zachodniej Polsce. Odgrywa rolę centrum administracyjnego województwa wielkopolskiego, a także spełnia część ponadregionalnych funkcji administracyjnych dla północno-zachodniej części kraju. Miasto jest umiejscowione nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny – na Pojezierzu Wielkopolskim. Jest ośrodkiem akademickim, łącznie znajduje się tutaj dwadzieścia pięć szkół wyższych. Jest węzłem komunikacyjnym – kolejowym, drogowym i lotniczym. Poznań jest siedzibą około trzydziestu urzędów konsularnych, w większości honorowych. Dodatkowo miasto podjęło szereg kontaktów partnerskich. Obecnie posiada czternaście miast partnerskich oraz jedno miasto, które ma status przyjaciela. Poznań najbliżej współpracuje z niemieckim Hanowerem, francuskim Rennes oraz angielskim Nottinghamshire.
Poznań wraz z powiatem poznańskim i gminami: Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem tworzy aglomerację poznańską.

Największe atrakcje miasta

Najbardziej rozpoznawalnym znakiem Poznania jest Stary Rynek. Dzięki licznym kawiarniom i restauracjom jest miejscem spotkań mieszkańców miasta. Obecność klubów oraz pubów zadowoli największych imprezowiczów.
W centralnej części Starego Rynku znajduje się ratusz, zbudowany w stylu renesansowym. Na środkowej wieży ratusza znajduje się zegar. Codziennie w południe z wieży płynie dźwięk hejnału poznańskiego, a dwa trykające koziołki stały się symbolem miasta, przyciągając na widowisko zarówno najmłodszych jaki i tych starszych mieszkańców. Ponadto w ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta. Oprócz tego Muzeum miasto ma do zaoferowania wiele innych – w każdym z nich w sobotę obwiązuje darmowe wejście.
Kolejnym, ciekawym punktem na mapie Poznania jest centrum handlu i sztuki Stary Browar. Znajduje się ono przy deptaku, czyli ul. Półwiejskiej. Pierwszym właścicielem była Grażyna Kulczyk, która zgodnie z zasadą 50:50, podjęła się próby połączenia na jednej płaszczyźnie biznesu oraz sztuki. Stary Browar jest idealnym przykładem, na to, że można to zrobić tak, aby idealnie ze sobą współgrały. Obecnie obiekt należy do funduszu Deutsche Asset Management.
Ostrów Tumski – najstarsza część miasta również zasługuje na uwagę. Ostrów był ośrodkiem władzy polskiego państwa. Na Ostrowie Tumskim znajduje się najstarsza katedra w Polsce. Niewątpliwie intrygującą oraz godną uwagi jest ICHOT Brama Poznania. Multimedialne muzeum za pomocą wirtualnych kreacji, prezentuje historie grodu Ostrowa Tumskiego oraz historię Polski.
Poznań obfituje również w wiele pięknych parków, dzięki którym można poczuć się jak na wycieczce do lasu będąc w centrum miasta. Godnymi uwagi są:
– Palmiarnia– w tym miejscu można poczuć klimat tropików;
– park Cytadela;
– park Sołacki.
W mieście oraz jego obrębie znajduje się kilka jezior, niektóre z nich zostały zakwalifikowane jak kąpieliska m.in.
– jezioro Rusałka- kąpielisko Rusałka;
– jezioro Strzeszyńskie- kąpielisko Strzeszynek;
– jezior Kierskie- kąpielisko Krzyżowniki;
-jezioro Maltańskie – kąpielisko Malta.

Ciekawostki o Poznaniu

Rozpoznawalnym w całej Europie symbolem miasta są dwa trykające się koziołki. Z ich obecnością na wieży ratuszowej wiąże się legenda, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Koziołki mają swoje imiona, wybrane przez mieszkańców miasta – Pyrek i Tyrek. Były inspiracją do stworzenia maskotek poznańskiej drużyny piłki nożnej KKS Lecha Poznań. Maskotkom zostały nadane imiona – Ejber i Gzub.
W Poznaniu toczy się akcja, słynnego cyklu powieści dla młodzieży Małgorzaty Musierowicz- Jeżycjada. Tytuł powieści wiążę się z nazwą jednej dzielnic miasta – Jeżyce. W powieści, autorka opisując losy rodziny Borejków odnosi się do autentycznych miejsc oraz wydarzeń w mieście. Do dnia dzisiejszego można zobaczyć budynki o których wspomniała Musierowicz.
Miłość Poznaniaków do ziemniaków okazała się ogromna. Poznańskie pyry, doczekały się własnego pomnika. Znajduje się on w parku Jana Pawła II. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło we wrześniu 2007 roku podczas Dni Pyrlandii.
Woda z jeziora Maltańskiego spuszczana jest co cztery lata, aby oczyścić jego dno. Wtedy organizowane są biegi po dnie jeziora.