Poznań – atrakcje miasta
Poznań jest wyjątkowym miastem na mapie Polski. Tylko tutaj na każdego turystę czeka pyra z gzikiem, a także pyszna gęsina serwowana 11 listopada, w czasie obchodów imienin ul. Święty Marcin. Poznań jest historyczną stolicą Wielkopolski, a także piątym pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Długa historia sięgająca dynastii Piastów wpłynęła na dzisiejsze ukształtowanie tego miejsca.
Poznań know-how
Poznań dobrze wie, w jaki sposób zachęcić Polaków do odwiedzin. Władze miasta tworząc kulturalną mapę tego terenu, miały na uwadze potrzeby osób w różnym wieku. Z tego względu Poznań przyjazny jest wielopokoleniowym rodzinom, w których każdy znajdzie atrakcje dla siebie.
Brama Poznania ICHOT i interaktywne muzeum opowiadające o początkach państwa polskiego
Brama Poznania nie jest zwykłym muzeum. Położony na Ostrowie Tumskim (najstarsza zachowana wyspa w Poznaniu) kompleks jest elementem Traktatu Królewsko-Cesarskiego. Pobyt w interaktywnym muzeum mieszczącym się na kilku piętrach nowoczesnego, przeszklonego budynku stanowi wstęp do zwiedzania wyspy, na której znajduje się kompleks kościelny wraz z majestatyczną katedrą, która została wzniesiona w X wieku. To ona jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnie miejscem, w którym Mieszko I przyjął chrzest. Atrakcją, która wzbudza duże zainteresowanie turystów, jest przeszklona kładka wznosząca się nad Cybiną i łącząca Ostrów Tumski z właściwą częścią miasta. Latem, stając na jej środku i spoglądając w dół, można spoglądać na dziesiątki kajakarzy, którzy korzystając z niskiego stanu rzeki, oddają się odpoczynkowi. Wieczorami natomiast na spragnionych letniego kina czeka niespodzianka, gdyż na ścianie ICHOT-u wyświetlane są filmy, które można oglądać z unosząc się na powierzchni Cybini, siedząc wygodnie na materacach wodnych oraz pontonach.
Adam Mickiewicz i jego związki z poznańskimi studentami
Nie jest tajemnicą, iż w Poznaniu mieści się jeden z największych uniwersytetów w naszym kraju. Pomnik Adama Mickiewicza jest miejscem spotkań wszystkich studentów.
Teatr i Kawiarnia u Przyjaciół
W każdym mieście znajdują się miejsca, które zapadają w pamięć na długie lata. Jednym z nich jest Kawiarnia, a także niezależny Teatr u Przyjaciół. Niewielu turystów przybywających tutaj po raz pierwszy ma możliwość natrafienia na to miejsce. Niewielka brama, która niczym się nie wyróżnia spośród setek innych, nie zdradza co kryje się w jej wnętrzu. Szczęśliwcy, którym uda się tutaj dotrzeć na długo nie zapomną tego miejsca. Wnętrze kawiarni odzwierciedla wszystkie fantazje dotyczące teatru. Niewielka kameralna przestrzeń, w której królują rekwizyty teatralne, książki, dywany, klimatyczne lampy to tylko niewielki skarwek tego, co mieści się wewnątrz. Przemiła obsługa przyzwyczaiła się do tego, iż każdy przejezdny przed skosztowaniem menu, robi sesję zdjęciową.
Wieczorami w przestrzeni dziedzińca, a także na pobliskich strychach odbywają się spektakle teatralne. Są to intymne spotkania ze sztuką Witkacego. Intymne, gdyż widownia jest w stanie pomieścić raptem kilkanaście osób.
Centrum Kultury Zamek
Bez wątpienia Zamek Cesarski jest najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście. Wzniesiony w XX wieku stanowi wizytówkę miasta. W jego wnętrzu znajduje się nowoczesna sala koncertowa, centrum kultury, kino, kawiarnia z przeszklonym dachem, księgarnia, a także sala wypoczynkowa. Centrum Kultury Zamek zostało uznane za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń w naszym kraju. Przybywający do miasta nie spodziewają się, iż po przekroczeniu drzwi wejściowych, ujrzą tak nowoczesną przestrzeń, wewnątrz której odbywa się wiele festiwali popularyzujących między innymi czytelnictwo.
Pomimo gruntownego remontu, zamek nie utracił swojej pierwotnej funkcji. Pod jego fundamentami znajduje się sieć podziemnych przejść, wokół których krąży wiele legend. Nieliczni wiedzą, iż jeden z korytarzy łączył kiedyś zamek i wydział poznańskiej polonistyki. Niektórzy Poznaniacy do dziś opowiadają o ciemnym korytarzu i stromych schodach, które w pewnym momencie urywają się zagrodzone murem.
Akademia Muzyczna w Poznaniu – muzyczne serce miasta
Miłośnicy muzyki powinni udać się do Akademii Muzycznej mieszczącej się przy ul. Święty Marcin. Każdego dnia w jej murach odbywają się wysokiej klasy koncerty muzyczne, na które szturmem przybywają mieszkańcy miasta. Koncerty podzielone są tematycznie: wtorki wokalne, czwartki z muzyką dawną, piątki operowe, a raz na kilka miesięcy wyjątkowe koncerty jazzowe, w których uczestniczą młodzi adepci tego gatunku, którzy przybywają tutaj z całego kraju. tradycją jest, iż po zakończonym koncercie przyjaciele akademii spotykają się w The Dubliner Irish Pub na jam session.
Poznań jest niezwykłym miastem. O jego atrakcjach napisano wiele przewodników. Niemniej jednak, aby poznać jego prawdziwe oblicze warto zboczyć z wyznaczonej trasy i pokusić się o rozmowę z Poznaniakami, którzy opowiedzą o historii tego miasta w miejscowej gwarze. Chcesz wiedzieć co oznacza zwrot ,, W antrejce na ryczce stoją pyrki w tytce’’? Sprawdź sam. Poznań zaprasza!