Poznań – wielkopolska historia w architekturze
Poznań jako stolica Wielkopolski to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Polski. Z roku na rok co raz więcej studentów i młodych ludzi wybiera Poznań jako miejsce zamieszkania czy kształcenia się. Z pewnością jedną z istotnych kwestii, którą miasto przeważa nad innymi jest niesamowicie klimatyczny wygląd. Co Poznań skrywa w sobie i czym zapisał się na kartach historii? Poznaj stolicę Wielkopolski od strony architektury i zabytkowych miejsc!
Co przyciąga turystów – najpiękniejsze miejsca Poznania
Poznań posiada ogromne bogactwo turystyczne – zarówno Matka Natura, jak i wcześniejsi architekci sprawili, że serce Wielkopolski bije historią. Co szczególnie warto zobaczyć? Na turystycznej mapie Poznania istnieje naprawdę wiele różnorodnych i intrygujących miejsc, wartych uwagi:
- Stary Rynek
- Zamek Cesarski
- Dawna Makieta Poznania
- Rogalowe Muzeum
- Ostrów Tumski
- Park Wilsona
- Park Cytadela
- Palmiarnia Poznańska
Stary Rynek i symbol Poznania
Niemal każde większe miasto polskie może poszczycić się wieloletnim Rynkiem. Poznań również należy do tej grupy. Główny plac miasta powstał już w XIII wieku i do dziś stanowi nieodłączny punkt zwiedzania zarówno zorganizowanych wycieczek, jak i indywidualnych turystów. Jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce – tylko Wrocławski i Krakowski Rynek wygrywają z nim powierzchnią. Klimatyczne, starodawne kamienice z każdej strony prowadzą na główny dziedziniec. To tutaj wśród wielu kawiarni i klubów wspaniały widok zapewniają kolorowe elewacje budynków. W samym centrum placu znajduje się Ratusz, którego historia sięga aż XIV wieku. Choć w 1945 roku podczas bitwy o Poznań znacząco ucierpiał, aktualnie jest jednym z najważniejszych symboli miasta – to tutaj codziennie o godzinie 12 można zobaczyć popularne koziołki, bodące się rogami. Dodatkowo, z wieży ratusza każdego dnia rozbrzmiewa hejnał poznański.
Makieta miasta i Rogalowe Muzeum
Będąc w pobliżu głównego rynku aż żal ominąć tak interesujące i historyczne odzwierciedlenia Poznania. Przy ulicy Ludgardy znajduje się widowisko światła, dźwięku i efektów specjalnych na podstawie makiety miasta. Za zaledwie kilkanaście złotych zwiedzający mogą zobaczyć niezwykły pokaz, przedstawiający szczegółowo historię Poznania, jednocześnie przedstawiając najważniejsze budowle miasta.
Oprócz koziołków, kolejną wizytówką miasta są rogale świętomarcińskie. Ten przysmak zaskarbił sobie serca wielu Polaków, a tradycja ich wypieku ma już ponad 150 lat, dlatego warto odwiedzić miejsce w całości poświęcone tym przepysznym słodkościom. Olbrzymia dawka poznańskiej tradycji i smaku znajduje się przy ulicy Klasztornej, w pobliżu Starego Rynku.
Zamek Cesarski – dostojność w architekturze
Obiekt, w którym aktualnie działa Teatr Animacji. Miejsce kojarzone głównie z najważniejszą cykliczną wystawą rzeźby współczesnej w Polsce. Mało kto jednak tak naprawdę wie, jak powstał ten niezwykły kompleks i co w sobie kryje. W 1910 roku ostatni cesarz niemiecki zrealizował swój plan, tworząc najważniejszy element Cesarskiej Dzielnicy. To właśnie jego budowa miała raz na zawsze zapisać przynależność Wielkopolski do niemieckiej Rzeszy. W czasach wojennych stanowił on siedzibę dla niemieckiego przywódcy – Adolfa Hitlera. Pod koniec II wojny światowej w kompleksie Zamku powstał obóz dla jeńców niemieckich. Choć dziś stanowi wizytówkę kultury i sztuki, to jego historia przedstawia wiele emocjonujących i ważnych dla historii miasta faktów. Przede wszystkim jest mocno związana z czasami okupacji Polski przez Niemców, dlatego tak ważny dla Poznaniaków jest Zamek Cesarski.
Ostrów Tumski – miasto na wyspie
Ostrów Tumski stanowi bardzo ciekawy przystanek podczas podróży po Poznaniu, głównie z powodu jego położenia – stanowi on jedyną już wyspę poznańską położoną na rzece Warta. Ostrów Tumski jest kojarzony głównie z miejscem religijnym, bowiem od samego początku stanowił on własność biskupa i to właśnie jemu zawdzięcza swój rozwój. Podczas odwiedzin Ostrowa Tumskiego, warto zwrócić uwagę na takie zabytki, jak Bazylika Archikatedralna, Psałteria czy Kościół Najświętszej Marii Panny.
Dary natury w Poznaniu, czyli park Wilsona i Cytadela
Dla miłośników przyrody również znajdzie się coś interesującego. Całkiem niedaleko od Międzynarodowych Targów Poznańskich i Dworca Głównego znajduje się zabytkowy park. Jego początki sięgają do 1834 roku, gdzie pierwotnie istniała tutaj szkółka drzew. Trzy dekady później zadecydowano o stworzeniu pierwszego w Poznaniu ogrodu botanicznego. Jedną z najczęściej odwiedzanych części parku jest Palmiarnia Poznańska. Park Wilsona przetrwał dramatyczny okres II wojny światowej, dodatkowo to właśnie na terenie parku odbył się pierwszy koncert muzyczny po zakończeniu wojny. W innej części Poznania, w pobliżu Ostrowa Tumskiego w latach 60-tych ubiegłego stulecia powstał największy park miasta. Cytadela zyskała nazwę pomnika przyrody – nic dziwnego, bowiem park, oprócz bogatej flory i fauny, stanowi pewnego rodzaju miejsce pamięci o bohaterach z czasów wojny. Usytuowane na terenie Cytadeli cmentarze oraz Pomnik Bohaterów czy Muzeum Armii Poznań sprawiają, że nie sposób przejść obojętnie wobec wydarzeń historycznych Poznania oraz całego kraju.
Jak widać, Poznań to nie tylko miasto ziemniaczane i stolica województwa. Przy okazji pobytu w sercu Wielkopolski warto zdecydować się na obcowanie z historią i kulturą – miasto jest bowiem warte Poznania!